Skip to main content

Podpivníky

Podpivník alebo pivná tácka alebo pivná podložka je plochý predmet slúžiaci najmä na ochranu stola alebo obrusu pred zmáčaním od nádoby s pivom, ale stal sa aj jedným z hlavných zberateľských odborov u zberateľov zameraných na pivnú tematiku.

História:

Začiatok môžeme hľadať v Nemecku 19. storočia, keď bohatší ľudia pili pivo z krígľov, ktoré mali poklop z cínu, alebo striebra. Chudobní pili pivo z krígľov bez poklopu. Nakoľko sa pivo pilo hlavne vonku, tak aby im do piva nesadali muchy a iný hmyz a nepadali listy zo stromov, začali sa používať na krígle poklopy z filcu. Z ich funkcie vznikli názvy Bierdeckel, resp. Bierfilz. Pivo, po nemecky Bier. Poklop, po nemecky Deckel. Filc, po nemecky Filz. Tieto však boli veľmi nehygienické. Vyriešil to Robert Sputh z Drážďan, ktorý v roku 1880 vyrobil prvú tácku a v roku 1893 si ju dal patentovať. Bola kruhová a jej priemer bol 107 milimetrov a hrúbka 5 milimetrov.

Dnes podpivníky slúžia hlavne na ochranu stola a obrusu pred vodou stekajúcou z pohára, či krígľa. Potom ako podložka pod kývajúci sa stôl, či poznámkový lístok, ďalej ako reklamný nosič, či predmet krčmových hier. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch – okrúhle, štvorcové, obdĺžnikové, v tvare pohára, či mapy a z rôznych materiálov. Vďaka tomu sa stali vďačným objektom zberateľov na celom svete. Najväčšiu zbierku vlastnil Leo Pisker z Rakúska, ktorý svoj rekord viac ako 150 tisíc podpivníkov z vyše 192 krajín má zaznamenaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Na Slovensku je zbieranie pivných podložiek druhým najrozšírenejším odborom, hneď po pivných etiketách.


Pivo

Pivo je kvasený, slabo alkoholický nápoj vyrábaný z obilného sladu, vody a chmeľu pomocou pivovarských kvasiniek.

Keďže všetky látky obsahujúce sacharidy (cukor, škrob) podliehajú prirodzenému procesu kvasenia, je veľmi pravdepodobné, že pivu podobné nápoje boli objavené nezávisle viacerými kultúrami na svete. Nápoj podobný pivu poznáme pravdepodobne už z Mezopotámie. Existuje 6 000 rokov stará sumerská tabuľka zobrazujúca ľudí, ako pijú slamkami nápoj zo spoločnej nádoby. V Izraeli našli dôkazy o výrobe piva spred 13 tisíc rokov. Pivo sa spomína aj v Epose o Gilgamešovi a v 3 900 rokov starej sumerskej básni na oslavu patrónky pivovarníctva, bohyne Ninkasi.


Pivovar / Brewery

Pivovar alebo pivovarnícka spoločnosť je podnik, ktorý vyrába a predáva pivo. Miesto, kde sa komerčne vyrába pivo, sa nazýva buď pivovar alebo „pivnica“, kde sú rôzne súpravy varných zariadení. Komerčné varenie piva prebieha už od roku 2500 pred Kristom; v starovekej Mezopotámii pivovarníci odvodzovali sociálne sankcie a božskú ochranu od bohyne Ninkasi. Pivovarníctvo bolo spočiatku domácky priemysel, výroba prebiehala doma. V deviatom storočí kláštory a farmy vyrábali pivo vo väčšom meradle a predávali prebytok a v jedenástom a dvanástom storočí sa stavali väčšie špecializované pivovary s ôsmimi až desiatimi pracovníkmi.

Rôznorodosti veľkosti v pivovaroch zodpovedá rozmanitosť procesov, stupňov automatizácie a druhov piva vyrábaného v pivovaroch. Pivovar je zvyčajne rozdelený do samostatných sekcií, pričom každá sekcia je vyhradená pre jednu časť procesu varenia.

Microbrewery / Minipivovar
Aj keď sa pojem „mikropivovar“ pôvodne používal v súvislosti s veľkosťou pivovarov, postupne sa začal premietať do alternatívneho prístupu a prístupu k flexibilite varenia, prispôsobivosti, experimentovaniu a zákazníckemu servisu. Pojem a trend sa rozšírili do USA v 80. rokoch 20. storočia a nakoniec sa začal používať ako označenie pivovarov, ktoré produkujú menej ako 1 800 000 litrov ročne.

Minipivovary sa postupne objavovali aj v ďalších krajinách, napríklad na Novom Zélande a v Austrálii. Remeselné pivo a minipivovary boli uvedené ako dôvod poklesu predaja alkoholu na Novom Zélande o 15 miliónov l v roku 2012, pričom Novozélanďania uprednostňovali prémiové pivá s vyššou cenou pred lacnejšími značkami.

Craft brewery / Remeselný pivovar
„Craft brewing“ je obsiahlejší výraz pre vývoj v tomto odvetví, ktorý nasleduje po hnutí minipivovarov koncom 20. storočia. Definícia nie je úplne jasná, ale zvyčajne sa vzťahuje na relatívne malé, nezávisle vlastnené komerčné pivovary, ktoré využívajú tradičné metódy varenia a zdôrazňujú chuť a kvalitu. Termín je zvyčajne vyhradený pre pivovary založené od 70. rokov 20. storočia, ale môže sa použiť aj pre staršie pivovary s podobným zameraním. Americká obchodná skupina, Brewers Association, ktorá sa zaujíma o transparentnosť značky, ponúka definíciu remeselných pivovarov ako „malé, nezávislé a tradičné“. Proces remeselného varenia si vyžaduje čas a pivovarníci ho môžu považovať za umenie. V Spojenom kráľovstve iniciatívu „Assured Independent British Craft Brewer“ riadi Spoločnosť nezávislých pivovarov (SIBA), ktorá zabezpečuje, aby všetky pivovary používajúce logo Independent Craft Brewery boli relatívne malé, nezávislé a varili kvalitné pivo.

Farm brewery / Farmársky pivovar
Pojem „farmársky pivovar“ alebo „gazdovský pivovar“ je tu už niekoľko storočí. Pôvodne pochádzajúce od farmárov, ktorí varia pivo s nízkym obsahom ABV (štandardná miera toho, koľko alkoholu – etanolu je obsiahnuté v danom objeme alkoholického nápoja) ako stimul pre terénnych pracovníkov. Farmárske pivovary neboli veľké; mali menšie, unikátnejšie spôsoby varenia a kvasenia v porovnaní s väčšími pivovarmi tej doby. To malo rôzne účinky na celkový produkt, čím sa vytvorili nekonvenčné chute piva.

Brewpub / Piváreň
Brewpub je skrátený termín spájajúci myšlienky pivovaru a krčmy alebo hostinca. Brewpub môže byť krčma alebo reštaurácia, ktorá v priestoroch varí pivo. Pivovar je definovaný ako predaj 25 percent alebo viac piva na mieste a prevádzkovanie významných stravovacích služieb. Výčapný pivovar je profesionálny pivovar, ktorý predáva 25 percent alebo viac piva na mieste a neprevádzkuje významné stravovacie služby. Pivo sa varí primárne na predaj vo výčape a často sa čapuje priamo zo skladovacích tankov pivovaru.

V Európskej únii sú pivovary v niektorých krajinách uprednostňované systémom progresívnej dane z piva, ktorý má pôvod v Bavorsku. V pivovaroch v Spojenom kráľovstve, ktoré varia až 5 000 hektolitrov ročne, platia len polovicu bežných sadzieb za pivo.